""

תיק השקעות נדל”ן

כבר יש לך תיק השקעות נדל”ן? 

אני יודע מה אתם חושבים, אתם מכירים די בקלות את נושא תיק השקעות בשוק ההון – סל שמחזיק בתוכו כמה מניות שבחרנו שצריכות לתת לנו מענה לאסטרטגיה שלנו לרווח. 

אז גם בנדל”ן אפשר לייצר תיק השקעות, עם כמה קווי דמיון וכמה דברים שונים, שנובעים מענף אחר. 

למה צריך תיק השקעות נדל”ן? 

יש כמה סיבות שנרצה לתכנן תיק השקעות נדל”ן – 

סיבה אחת היא הפיזור, ברגע שאנחנו משקיעים בנכס אחד בנדל”ן, יש לו בד”כ “זמן הבשלה” – השבחה, שיפוץ, מכירה עתידית. באותו הזמן הכסף עובד אבל הסיכון גבוה יותר כי יש תלות בנכס בודד (הייתם פותחים תיק מניות כדי לקנות מניה אחת?)

סיבה נוספת היא יכולת בניית ההון – רווח בנדל”ן נעשה בקנייה, אבל הוא ממומש במכירה. ז”א שכדי ליצור אפשרות שכמות הכסף הולכת וגדלה ומושקעת מחדש, נצטרך מודל של מכירה, בשאיפה מהירה יותר, עם רווח, כבסיס להשקעה הבאה. זה בעצם ה”ריבית דה-ריבית” של עולם הנדל”ן. 

למי מתאים תיק השקעות נדל”ן? 

בואו נתחיל מההון שיש לאדם להשקיע, ככל שההון גדול יותר, יש יותר אפשרויות השקעה שנפתחות ויותר אפשרויות לפזר. זה נובע מרף הכניסה לכל השקעה. כך למשל, משקיע שיש לו לדוגמה 300K יורו, יוכל לבצע 2 השקעות שונות של 150K ובכך לגוון את אפשרויות הרווח, לפזר סיכונים ולייצר מנגנון שממשיך לגדול. החלופה של קניית נכס אחד ב-300K יורו, מחזירה אותנו לצמיחה לינארית (ז”א בקו, איטית יחסית) לעומת צמיחה אקספוננציאלית (ז”א במכפלות או ברווחים גדולים יותר). 

מה צריך להיות לנו חוץ מכסף כדי לייצר תיק השקעות נדל”ן? 

יכולת תכנון – גם השקעה בנכס בודד, מצריכה תכנון, אך החשיבות עולה משמעותית בתכנון מספר השקעות שונות. יש לקחת בחשבון הון מושקע והון ממומש (לקראת השקעה נוספת), יש לתכנן השקעות שהרווח בהן גבוה ביחס לתקופה ההשקעה, בד”כ תהיה קצרה יותר, יש לקחת מכלול של מרכיבים ולתכנן אותם בטווחי זמן שונים וכל זה צריך לשבת על מטרה שרוצים להשיג מההשקעות בסופו של דבר. 

יכולת קבלת החלטות וגמישות מחשבתית – כבר הבנו שמשקיע שמייצר תיק, נדרש ליותר תכנון. אבל תכנון לא שווה ללא ביצוע בשטח והביצוע בשטח מגיע מיכולת קבלת החלטות. אין מדובר בקבלת החלטות פזיזה, כי אם מהירה – יש לה השלכות על טיב העסקה, מחיר הכניסה, זמינות ההזדמנות ועוד. 

כדי לפתח יכולת קבלת החלטות טובה ומהירה יותר, יש להבין ככל שניתן את אפיקי ההשקעה שיכולים להיות מוצעים לנו ולראות מראש אם זה אפיק שנרצה ללחוץ עליו Play כשהוא מוצג לנו. 

קבלת החלטות מהירה יכולה להיות ההבדל בין הרבה רווח למעט רווח, קבלת החלטות לא פזיזה יכולה להיות ההבדל בין רווח להפסד. 

חשיפה למידע והזדמנויות – ככל שיכולת המשקיע גבוהה יותר באיסוף הזדמנויות וככל שההזדמנויות האלה ייחודיות יותר, כך תגדלנה האפשרויות שעומדות מול המשקיע הזה. יחד עם תכנון מראש וביסוס סוגי ההשקעות הרלוונטיים בצירוף יכולת קבלת החלטות טובה, מתקבל יתרון משמעותי בנכסים או השקעות שמרכיבים תיק השקעות נדל”ן. 

לסיכום (או התחלה)

שבו עם עצמכם וחישבו, איך ייראה תיק השקעות שלכם בנדל”ן כי תיק השקעות נדל”ן הוא לא פריבילגיה למשקיעים מתקדמים, הצורך הוא וודאי הן מבחינת גיוון ועניין אבל בעיקר כדי לפזר סיכונים וגם לייצר סיכוי גבוה יותר, שליטה יותר גבוהה במערכת מוכוונת תוצאות וחופש רב יותר בקבלת החלטות. 

קישור לוובינר שהעברנו בנושא: איך לבנות תיק השקעות נדל”ן

PLEASE BE KIND AND SHARE

תיאום שיחת ייעוץ
עם ירון בלום

לטובת ביצוע השקעות חכמות ומשתלמות עבורכם, אנו מציעים לכם כחברים שלנו ביאמאס אפשרות לשיחת ייעוץ ראשונית עם ירון בלום, אסטרטג נדל”ן, יזם סדרתי ואחד משלושת השותפים ביאמאס כדי לתת לכם כיוון ברור.

השווה מקומות אירוח

לְהַשְׁווֹת
דילוג לתוכן