""

מה קורה למחירי הנדל”ן ביוון ב2023, ולאן קדימה? 

סקירה חצי שנתית, מגמות והבנות קדימה

אמצע יוני, ואנחנו תופסים את הראש, המזג אוויר לא ברור גשום עד רותח (וגם בישראל זה ככה בימים אלו), וככה גם בנדל”ן, הציפיה לאיזון בחודשים האחרונים בפרט ומתחילת השנה בכלל, מביאים להתחממות אדירה בשוק הנדל”ן.

אנחנו רואים וחווים עליות מחירים גדולות הרבה מעבר לגדילה מצופה של השוק שכולל הן עליית מחירי הנדל”ן לרכישה והן עליית השכירויות לשוכרים.

המגמה רק תמשיך, איך אנחנו יודעים?

ראשית כל אנחנו נמצאים פה פיזית בשטח בשנתיים האחרונות וגם פעילים פה החל מ2019.

אנחנו ממפים ועוקבים אחר נכסים שמעניינים אותנו לפי האזורים השונים ובוחנים ההשקעה “עושה שכל” או לא מבחינת המספרים שלה.

לאחר ניתוח הנתונים אנחנו רואים שיש עלייה מתמדת במחירי הנדל”ן, נתון זה מדבר לא רק על סלוניקי אלא גם על כלל יוון, אנחנו עוקבים אחרי האתרים השונים שמצביעים על גדילה של לפחות 20% (הם מדווחים עוד יותר אבל מעדיפה לחתוך בחצי לטובת תמונה יותר מדוייקת)

אסקור לכם את עיקרי המגמות שמשפיעים על עליית המחירים, ויתרה מזאת על המשך עליית המחירים שאנחנו לא רואים כרגע עצירה שלהם.

שוק הנדל”ן של יוון הושפע לטובה מגורמים שונים

ברמה בכללית, שוק הנדל”ן של יוון הושפע לטובה מגורמים שונים כפו התאוששות וצמיחה כלכלית, ביקוש גובר מצד קונים מקומיים ובינלאומיים והיצע מוגבל תרמו למגמת עלייה זו. ככל שהכלכלה מתחזקת, ההשקעות הזרות עולות, אמון הצרכנים עולה, ויוון הופכת ליעד אטרקטיבי להשקעות נכסים.

דירוג האשראי עלה פלאים ובאופן עצמאי, כלומר ללא שימוש בכלים מימוניים ופיננסיים ונוצר מצב שבו דירוג האשראי עולה משנה לשנה, מהלך במאפשר כניסה של שחקנים חזקים לתוך יוון, מהלך שלא היה אפשרי בעבר ואפשרי השנה, רואים זאת בכניסה של גולדמן זאקס לחלקידיקי מכל היצע האפשרויות שהיו להם בכל רחבי אירופה, רק מהלך זה מעיד רבות על השינויים שכבר קורים ושימשיכו לקרות.

אזורים ביוון שחווים עליות מחירים בשוק הנדל”ן

בכמה אזורים ביוון יש עליות מופלאות במחירי הנדל”ן (לפחות 20% בשנה). אתונה והאזורים הסובבים אותה, כולל שכונות מעולות ופרברים אטרקטיביים, חוו עליות מחירים משמעותיות. בנוסף, איים יווניים פופולריים כמו סנטוריני, מיקונוס וכרתים ראו עלייה בביקוש, מה שהוביל להסלמה במחירים. אזורים מתפתחים וערים מתפתחות כמו סלוניקי, פלופונסוס וחלקידיקי הופכים גם הם מושכים יותר למשקיעים בשל פוטנציאל הצמיחה שלהם.

לדירות שלנו בסלוניקי >>

לפרויקט נופש שלנו בחלקידיקי >>

השפעת COVID-19 על מחירי הנדל”ן ביוון

למגיפת COVID-19 הייתה בתחילה השפעת האטה על שוק הנדל”ן היווני. עם זאת, ככל שהמצב השתפר, השוק התאושש, והופיעו שינויים מסוימים בהעדפות הקונים. ההתעניינות המוגברת בעבודה מרחוק ובתי נופש, כמו גם הרצון לנכסים עם חללי חוץ, לצד העובדה שמשקיעים ביקשו לגוון את תיק ההשקעות שלהם ולייצר להם בתי נופש במיקומים שונים בעולם, עם דגש על קרבה גיאוגרפית.

כניסה של חברות הייטק ומשקעי חוץ

מגמה נוספת הינה כניסה של חברות הייטק ופיתוח מאסיבי – הן באתונה והן בסלוניקי ישנם מהלכים להכניס חברות הייטק תוך מתן הטבות, בדגש על צפון יוון וסלוניקי, מתוך מטרה להכניס כוח עבודה טוב ויעיל ומשכורות גבוהות יותר (מה שיעיד על תשלומי מיסים מוגדלים), לדוגמא, פיתוח מרכז טכנולוגי בסלוניקי ליד שדה התעופה שיכיל ב8,000 עובדים ובינהם גם חברת סטארטאפ ישראלית אחת לפחות (לפי מידע נוכחי), רק המהלך הנ”K גורם להשבחה סביבתית ולעליית מחירים רק מעצם הסיקור התקשורתי גם אם המתחם טרם התחיל להיבנות.

כניסה של משקיעי חוץ, לא רק קרנו וגופים גדולים אלא גם משקיעים שטרם השקיעו בשוק הנוכחי כמו האמריקאים, הבריטים וגם כניסה נרחבת יותר של אסיה גורמים לעליית מחירים בהשוואה לשווקי הנדל”ן המקומיים והביצועים שלהם.

אסטרטגיות לניווט בשוק הנדל”ן העולה

כדי לנווט בהצלחה בשוק הנדל”ן העולה, אנחנו נדרשים לאמץ אסטרטגיות שונות. מחקר וניתוח שוק יסודיים חיוניים כדי לזהות אזורים בעלי פוטנציאל צמיחה, מהלך שאנחנו מבצעים באופן שוטף ומתמיד מתוך מטרה להבין טרנדים ומגמות ולהיות חלוצים בתחום.
בניית רשת חזקה של מומחים מקומיים, כולל סוכני נדל”ן ואנשי מקצוע משפטיים, יכולה לספק תובנות והכוונה חשובות. בחינת אפשרויות השקעה חלופיות, פיזור תיק ההשקעות, ניהול משא ומתן חכם וביצוע בדיקת נאותות יסודית חיוניים להפחתת סיכונים ולמקסום התשואה.

לסיכום: הזדמנויות ואתגרים

מחירי הנדל”ן ביוון נמצאים במגמת עלייה, מה שמציב בפני משקיעים גם הזדמנויות וגם אתגרים. צמיחה כלכלית, עלייה בביקוש, היצע מוגבל וכניסה של קרנות וגופים גדולים הם בין הגורמים המרכזיים שמניעים מגמה זו. כדי לנווט בשוק בהצלחה, נדרש לערוך מחקר יסודי, לבקש ייעוץ מומחה ולפתח אסטרטגיות השקעה טובות. הבנת הדינמיקה של שוק הנדל”ן היווני ומודעות לסיכונים פוטנציאליים חיוניים לקבלת החלטות מושכלות ולניצול ההזדמנויות שמציגות עליית מחירי הנדל”ן.

PLEASE BE KIND AND SHARE

תיאום שיחת ייעוץ
עם ירון בלום

לטובת ביצוע השקעות חכמות ומשתלמות עבורכם, אנו מציעים לכם כחברים שלנו ביאמאס אפשרות לשיחת ייעוץ ראשונית עם ירון בלום, אסטרטג נדל”ן, יזם סדרתי ואחד משלושת השותפים ביאמאס כדי לתת לכם כיוון ברור.

השווה מקומות אירוח

לְהַשְׁווֹת
דילוג לתוכן